• Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon

Check out our 

Exciting Program!

Friday 17th May

3:00 pm Registration desk opens (Foyer) 

5:00 pm Workshop hosted by Tom Hobbs (Ballroom) 

5:00 pm Credentials desk opens (Foyer) 

6:00 pm Briefings for Humorous contestants (Ballroom)  

6:00 pm Briefings for Humorous contest judges and officials (Foyer)  

6:00 pm Welcome reception (Ballroom Foyer) 

7:00 pm Opening ceremony including WCOPS Mohammed Qahtani “Find the new you” 

8.30 pm Humorous Speech Contest  

10:30 pm Close 

 

 

Saturday 18th May

7:45 am Registration desk opens (Foyer) 

7:45 am Credentials desk opens (Foyer)  

7:45 am Briefings for International contestants (Ballroom) 

7:45 am Briefings for International judges & officials (Alfred Square) 

8:30 am International Speech Contest (Ballroom) 

10:25 am Morning Tea  

10:50 am 

  • Workshop 1:  Maribel Steel – ‘Three Steps to a Toastmaster’s Success’ (Hampton) 

  • Workshop 2:  Mark Cowan-Aston – To Lead is to Serve; How to Grow Toastmasters & Clubs Through Active Leadership (Brighton) 

  • Workshop 3 Susan Weser – How to be RELAXED, CONFIDENT & UNSTOPPABLE as a Speaker & Presenter! (Alfred Square) 

  • 11.50 am Lunch  

11.50 am Credentials desk opens (Ballroom Foyer)  

11:50 am Briefings for Table Topics contestants (Ballroom)  

11.50 am Briefings for Table Topics judges & officials (Alfred Square) 

12.25 pm Keynote: Mohammed Qahtani “Should I Quit?” (Ballroom) 

  1:15 pm Table Topics Contest (Ballroom) 

  2:35 pm Credentials Desk Opens (Ballroom Foyer) 

  2:35 pm Afternoon Tea (Ballroom Foyer) 

  3:00 pm District Council Meeting (Brighton) 

  6:00 pm Pre-Dinner Drinks and Socialising (Ballroom Foyer) 

  7:30 pm Gala Dinner: Theme – Saints and Sinners (Ballroom) 

  International Director – David Templeman DTM 

  Presentation of Toastmasters International Communication & Leadership Award to Susan Alberti AC 

  Presentation of Toastmaster of the Year 2018-2019 

  Presentation of District Officer of the Year 2018-2019 

  Acknowledgement of new Distinguished Toastmasters & Triple Crown awardees 

  Entertainment 

 12:00am Close

 

Sunday 19th May

7:30 am   Celebration breakfast – (Alfred Square) 

8.45 am   Briefings for Evaluation contestants (Ballroom) 

8.45 am   Briefings for evaluation judges and officials (Alfred Square) 

9:20 am   Masterclass – Mohammed Qahtani “Injecting Humour” (Ballroom) 

10:10 am Morning Tea (Ballroom foyer) 

10:35 am ​Evaluation Contest (Ballroom) 

12.30 pm Masterclass – Darren Fleming “Stronger Clubs through Stronger Evaluations” (Ballroom) 
  1:35 pm Lunch  

  2:30 pm Plenary Workshop - Thomas Moore “Hidden Figures” (Ballroom) 

  3:30 pm Induction of incoming District Leadership team (Ballroom) 

  3.50 pm Closing Ceremony (Ballroom) 

  •     Thanks to sponsors 

  •     First Timers & Veteran awards 

  •     Travel Gavel & Knox award 

  •     Raffle prize draw 

  •     Acknowledgement of Keynote Speakers & Presenters 

4:30 pm   POP finale & close